Γραφειοκρατικά Εμπόδια σε Προγράμματα Erasmus+
DOI:
https://doi.org/10.26248/.v2021i3.1560Λέξεις-κλειδιά:
Erasmus , σχολική εκπαίδευση, γραφειοκρατία, αίτησηΠερίληψη
Σκοπός αυτής της έρευνας είναι η διερεύνηση των παραγόντων, που λειτουργούν αποτρεπτικά στη συμμετοχή των εκπαιδευτικών Α/θμιας και Β/θμιας εκπαίδευσης σε ευρωπαϊκά προγράμματα Erasmus+ (ΚΑ1, ΚΑ2), παρά το ενδιαφέρον τους για αυτά και τα αναμφισβήτητα οφέλη που προκύπτουν από μια τέτοια συμμετοχή. Η μέθοδος που ακολουθήθηκε ήταν η χορήγηση ερωτηματολογίου που φτιάχτηκε με το GoogleForm και διαμοιράστηκε διαδικτυακά. Τα ερωτηματολόγια συμπληρώθηκαν από 110 εκπαιδευτικούς και η επεξεργασία τους έγινε με υπολογιστικά φύλλα Google. Τα αποτελέσματα φανερώνουν ότι η γραφειοκρατία, ειδικά στη σύνταξη της αίτησης, είναι ο πλέον αποτρεπτικός παράγοντας για τη συμμετοχή των εκπαιδευτικών. Την ίδια άποψη έχουν και μάλιστα πιο έντονα, οι δυο υποομάδες εκπαιδευτικών του δείγματος που είτε κατά το παρελθόν είχαν λάβει μέρος σε τέτοια προγράμματα, είτε είχαν ρόλο συντονιστή στο σχολείο τους. Στο τέλος γίνονται προτάσεις για την υπέρβαση του προβλήματος.